PROGRAM

WEDNESDAY, JUNE 13
17.00-20.30 Registration starts at Marina Congress Centre
19.00-20.30 Welcome and Get-together party at Marina Congress Centre
   
THURSDAY, JUNE 14
08.00 - 13.00 Registration
SESSION 1: Genomics and functional analysis
Chairs: Diego Martinez, Joint Genome Institute, Los Alamos (US) and Han de Winde, Kluyver Centre Delft (NL)
8.40 – 9.20  Masayuki Machida, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (JP): Transcriptional regulation of Aspergillus oryzae genes and fermentation
9.20 – 10.00    Charles Boone, University of Toronto (CA): Synthetic Genetic Array Analysis: Mapping genetic networks and systematic studies of filamentous growth in yeast
10.00 – 10.20  Mikko Arvas, VTT Technical Research Centre of Finland (FI): Comparison of protein coding gene contents of fungal phyla Pezizomycotina and Saccharomycotina
10.20 – 10.40  Coffee break
10.40 – 11.00  Mikael Rørdam Andersen, Centre for Microbial Biotechnology, Technical University of Denmark (DK): Elucidating acid and enzyme production by Aspergillus niger with systems biology
11.00 – 11.20  Olivier Guais, Ingénierie des Systèmes Biologiques et des Procédés, INSA & CinaBio (FR): Use of proteomic strategies for an extensive coverage of the secreted proteins from the filamentous fungus Penicillium funiculosum
11.20 – 11.40  Gertien Smits, Swammerdam Institute for Life sciences, University of Amsterdam (NL): Meta-analysis of global fitness experiments reveals a novel non-transcriptionally regulated general stress response
11.40 – 12.00  Harri Savilahti, Institute of Biotechnology, University of Helsinki & University of Turku (FI): Novel genetic tool: Transpososome-mediated insertional mutagenesis yields exhaustive mutant libraries for genomics studies in yeast
12.00 - 13.15 Lunch
13.15 - 14.45 POSTER SESSION 1
    
SESSION 2: Fundamental cell functions and stress
Chairs: Joost Teixeira de Mattos, University of Amsterdam (NL) and Jack Pronk, Kluyver Centre, Leiden (NL)
14.45 – 15.25  Miguel Penalva, Centro de Investigaciones Biologicas (ES): On how fungi and yeasts thrive under changing ambient pH conditions
15.25 – 16.05 Vladimir Titorenko, Concordia University, Montreal (CA): The life cycle of the peroxisome
16.05 – 16.30  Nuno Mira, IBB Institute for Biotechnology and Bioengineering, Instituto Superior Técnico (PT): Adaptive response and resistance to acetic and propionic acids: Involvement of Haa1p- and Rim101p- dependent regulons
16.30 – 16.50  Coffee break
16.50 – 17.15  Laura Dato, Università degli Studi di Milano-Bicocca (IT):         Overexpression of the yeast plasma membrane proton pump Pma1p can improve growth in acidic environments
17.15 – 17.40  Yujiro Higuchi, The University of Tokyo (JP): Analysis of the endosomal compartments in the filamentous fungus Aspergillus oryzae
17.40 – 18.05 

Ana Kitanovic, Institute for Pharmacy and Molecular Biotechnology, Ruperto-Carola University of Heidelberg (DE): Analysis of FBPase funtional domains in S. cerevisiae and their role in cellular response to MMS-induced DNA damage and aging
  

FRIDAY, JUNE 15
SESSION 3: Nutrition, signalling and transport
Chairs: Jean-Marie Francois, Laboratoire de Biotechnologie et Bioprocedes (FR) and Eckhard Boles, University of Frankfurt (DE)
8.40 – 9.20      Johan Thevelein, University of Leuven (BE): Molecular genetics and physiology of nutrient regulation in yeast
9.20 – 10.00    Ronald de Vries, University of Utrecht (NL): Regulation of genes encoding extracellular and intracellular enzymes of fungi involved in the consumption of plant polysaccharides
10.00 – 10.17  Florian Freimoser, Institute of Plant Sciences, ETH Zurich (CH): Systematic analysis of polyphosphate in yeast reveals novel functions of phosphate transporters in polyphosphate metabolism
10.17 – 10.40  Coffee break
10.40 – 10.57  Eckhard Boles, Institut für Molekulare Biowissenschaften, Goethe-Universitaet Frankfurt (DE): Cloning of an L-arabinose transporter from the yeast pichia stipitis and its functional expression in recombinant Saccharomyces cerevisiae
10.57 – 11.14  Karen van Eunen, Department of Molecular Cell Physiology, Vrije Universiteit (NL): Changes in fermentative capacity under nitrogen starvation and glucose excess conditions in baker’s yeast are regulated by altered Vmax levels
11.14 – 11.31  Carmen-Lisset Flores, Instituto de Investigaciones Biomédicas (ES): Differential repression by glucose of genes encoding gluconeogenic enzymes in Yarrowia lipolytica
11.31 – 11.48  Ruben Ghillebert, Katholieke Universiteit Leuven (BE): Regulation of phosphate signalling through the Pho84 high-affinity and the Pho87 low-affinty phosphate transporters
11.48 – 12.05  Isabel Soares-Silva, University of Minho (PT): Structural analysis by comparative modelling of the Saccharomyces cerevisiae lactate permease Jen1p
12.05 - 13.15 Lunch
    
SESSION 4: Metabolic pathways and energetics
Chairs: Lisbeth Olsson, Technical University of Denmark (DK) and Hannu Maaheimo, VTT Technical Research Centre of Finland (FI)
13.15 – 13.55  Günter Daum, Graz University of Technology (AT): Formation and mobilization of neutral lipid depots in the yeast
13.55 – 14.35  Lisbeth Olsson, Technical University of Denmark (DK): Monitoring novel metabolic pathways in Aspergillus nidulans using metabolomics
14.35 – 15.00  Pascale Daran-Lapujade, Kluyver Lab. for the Genomics of Industrial Fermentations, Delft University of Technology (NL): Quantitative proteomics and transcriptomics of anaerobic and aerobic yeast cultures reveals post-transcriptional regulation of key cellular processes
15.00 – 15.20  Coffee break
15.20 – 15.45  Thomas Walther, INSA Toulouse, Laboratoire d'Ingénierie des Systèmes Biologiques et Procédés (FR): Response of yeast metabolism to sudden changes in glucose concentration – implication of the purine salvage pathway in purine base homeostasis
16.45 – 16.10  Wolfgang Burgstaller, Institute of Microbiology, Innsbruck (AT): Uncoupling of catabolism and anabolism in the anamorphic fungus Penicillium simplicissimum
16.10 – 16.35  Qiang Li, Strathclyde Fermentation Centre, University of Strathclyde (UK): Effect of H2O2 and metal catalyzed oxidation on carbohydrate and ammonia metabolism in a filamentous fungus, Aspergillus niger B1-D
16.40 - 18.00 POSTER SESSION 2
18.15-19.15 Reception of the City of Helsinki, Helsinki City Hall
19.15 Optional social event
   
SATURDAY, JUNE 16
SESSION 5: Protein production
Chairs: David Archer, University of Nottingham (UK) and Diethard Mattanovich, University of Natural Resources and Applied Life Sciences (AT)
8.40 – 9.20 Stefan Wildt, Glycofi, Lebanon, (US): Glycoengineered Pichia pastoris as a novel discovery and protein expression platform for therapeutic glycoproteins
9.20 – 10.00    Tiina Pakula, VTT Technical Research Centre of Finland (FI): Cellular responses to protein production in the fungus Trichoderma reesei
10.00 – 10.25  Peter Dekker, DSM Food-Specialties, Delft (NL): Engineering of a novel protein secretion pathway in Aspergillus niger
10.25 – 10.45  Coffee break
10.45 – 11.10  Brigitte Gasser, University of Natural Resources and Applied Life Sciences, Vienna (AT): Novel helper factors for protein secretion in yeasts
11.10 – 11.35  Philippe Joyet, Agroparistech, Microbiologie et Génétique Moléculaire, CBAI (FR): Non-conventional export of the yeast enolase
11.35 – 12.00 Peter Punt, TNO Quality of Life, Zeist (NL): New screening approaches for fungal strain development
12.00 - 13.15 Lunch
    
SESSION 6: Metabolite production
Chairs: Juan Martin, University of Leon (ES) and Danilo Porro, University of Milan (IT)
13.15 – 13.55 Jack Pronk, Kluyver Centre for Genomics of Industrial Fermentation (NL): Use of auxiliary substrates to enhance product formation: stoichiometry versus kinetics
13.55 – 14.35  Walter van Gulik, Technical University of Delft (NL): Relation between central metabolism and beta-lactam production in Penicillium chrysogenum: a metabolomics study
14.35 – 15.00  Chris Paddon, Amyris Biotechnologies (US): Production of artemisinic acid, precursor to artemisinin and of the potent antimalarial combination therapies, by yeast
15.00 – 15.20  Coffee break
15.20 – 15.45  Kari Koivuranta, VTT Technical Research Centre of Finland (FI): Lactic acid production by Candida sonorensis
15.45 – 16.10  Zeynep Petek Cakar, Istanbul Technical University (TR): Riboflavin-producing cobalt-resistant Saccharomyces cerevisiae obtained by evolutionary engineering
16.10 – 16.35  Gerald F. Bills, Centro de Investigación Básica CIBE (ES): A miniaturized media-intensive screening system for antibiotic and secondary metabolite detection from filamentous fungi
16.40 - Biorefinery session
19.30 Farewell party at Katajanokan Kasino




   
   
   
   

 

 

Site Meter